Koutek animátora aneb Vše, co je potřeba pro tvorbu animace

Vše potřebné pro animaciAbychom mohli vytvořit animaci, potřebujeme hned na počátku tužku a papír, na který si zaznamenáme o čem animace bude a nějaké první nákresy, tedy vlastně první scénář. Pokud už scénář máme, pak se řídíme tím, kterou techniku animování jsme si vybrali. Nicméně lze řict, že k animované tvorbě se využívá prakticky cokoliv a zejména pak veškeré výtvarné pomůcky.

Pro zcela jednoduchou kreslenou animaci stačí papíry, tužka, propiska nebo fixy. Na prostorovou animaci už je třeba například také nůžky, drátek, provázek, lepidlo apod. Hodí se také nějaká ta izolepa nebo papírová lepicí páska, protože při záznamu fází animace je vždy potřeba něco někde přilepit, aby to drželo na svém místě a fáze mohla být úspěšně vyfocena. Ve chvíli, kdy je vše hotové a zbývá „jen“ zanimovat celý příběh, dostává se ke slovu technika.

Fotoaparát

Fotoaparát nám nahradí trikovou kameru používanou v animačních studiích. Postačí jakýkoliv digitální fotoaparát, který máte buď ve škole nebo si přinesete z domova. Můžete zkusit fotit i mobilním telefonem, ale snímky z něj pravděpodobně budou nekvalitní. Navíc mobil neupevníte nijak na stativ, který je dalším důležitým pomocníkem.

  • TIP: V rámci 3D animace můžete zkusit scénu fotit více fotoaparáty z různych úhlů (pozor na nechtěné zbloudilce zaclánějící na scéně) a snímky pak šikovně zkombinovat dohromady ve výsledné animaci.

Stativ

Stativ zabrání nechtěnému rozhýbaní snímků, a tak se nestane, že výsledná animace bude poskakovat nahoru a dolů, doleva nebo doprava podle toho, jak se člověku zrovna třásla ruka nebo nebyl zachycen přesně stejný výřez scény. Stativ tedy dopomůže k tomu, že záběr bude obsahovat stále stejnou scénu, pokud není cíleně změnena podle představy autora jakožto režiséřa a scénaristi animace.

  • TIP: Stativ je zajisté výborný pomocník, ale ony „otřesy kamery“ se dají také využít pro váš výtvarný záměr, tak nezapomeňme, že představivosti se meze nekladou.

Počítač

Aby animovaný příběh ožil, potřebujeme PC nebo notebook s programy, které umí animaci ze snímků vytvořit. Pokud se nechcete namáhat s hledáním vhodných programů, pro základní animaci si bohatě vystačíte s programem Movie Maker, který by měl být obsažen v každém operačním systému Windows, případně si ho můžete zdarma stáhnout ze stránek společnosti Microsoft.

Světlo

Dalším šikovným pomocníčkem při animaci je osvětlení. Náhradní osvětlení je důležité pokud jsme v nedostatečně osvětleném prostoru, a tak by snímky mohly být tmavé a stejně tak i výsledná animace. Snímky se sice dají světelně upravovat v počítači, ale co si budeme povídat, je to v závislosti na počtu obrázků zdlouhavá práce, kterou si můžete jednoduše ušetřit už při pořizování snímků.
Jako dostupný náhradní zdroj světla lze využít nejlépe stolní lampu. Některé mají ohebný krk, a tak se světlo dá směrovat podle libosti. Dalším zdrojem světla může být vestavěný blesk fotoaparátu, ale ten se velmi nedoporučuje, protože vytváří nepřirozené, ostré světlo.
Můžete zkusit využit také kapesní baterku nebo, pokud máte možnost, malé halogenové světlo.

  • TIP: Pokud je možnost využít více zdrojů světla, pak neváhejme. Jedno se dá využít jako hlavní (třeba na simulaci slunečního svitu) a dalším nebo dalšími prosvětlíme stíny.
  • TIP: Může se stát, že světlo je příliš ostré. Změkčíme (nebo také rozptýlíme) ho například pomocí obyčejného papíru umístěného před zdroj světla. Pozor však, aby byl papír dostatečně velký a ostré světlo tak nemohlo unikat přes jeho okraje. Intenzitu osvětlení můžeme regulovat také vzdáleností světelného zdroje od osvětlovaného předmětu.
  • TIP: Umíte pomocí lesklých předmětů házet prasátka? Princip odrazu světla můžete také využit při nasvěcování scény nebo objektů v ní. Stačí kus bílého papíru nebo alobalu (vytvoříte si tzv. odraznou desku) a nastavením plochy proti světlu a „hozením prasátka“ na cíl budou stíny rázem méně tmavé.